KANGASTE ABC: lihtsurelikele

KANGASTE ABC:lihtsurelikele

 

Nonii! Me oleme tagasi jõululahingust söögiga. Mõnevõrra rammusamad kui enne, aga tunne on küll kergem ja helgem kui varem, sest vahepeal on ka aastanumber vahetunud, mis laiub meie ees nagu puhas leht. (Loe: me ei ole veel suutnud midagi piinlikku korda saata sel aastal). Täna me alustame lihtseletustega totudele nagu mina!

Ühesõnaga oletame, et tuleb kange kihk õmmelda. Õmblusmasinat oled eemalt näinud, kangastest tead seda, et need on olemas. Viskad hommikumantli selga ja peatud hetkeks, et mõelda, mis kangast see tehtud on.  Tunnustavalt muigad, et: “Isegi mina tean, et see on PEHMEST kangast”, ja istud rahulolevalt arvuti taha kangaid valima, et esimese hooga kohe endale ja kolmele sõbrannale kleite tegema hakata. Tuleb vinge! AInult et kangad ei olegi kategoriseeritud nii nagu sina neid tead ehk siis: 

1.pehmed kangad

2.kleidi kangad 

3.karedad kangad

4.vanaema kangad pööningult

5.särkide kangad

6.trussade kangad

7.kangad, mida kannavad nooruslikud emad jne

Mmhmh, nagu ma arvasingi - sa oled nüüd hädas! Pole viga. Elis ja Tädi Porgandi esitlevad - KANGASTE ABC alapealkirjaga LIHTSURELIKELE.


KANGA TÜÜBID 

Põhiliselt on kahte tüüpi kootud kangaid. Ühel juhul on kangas kootud ühte lõnga iseendaga punudes. Teisel juhul on kasutatud mitut lõnga mis justkui ristuvad üksteisega. Järgnevatel piltidel on siis vastavalt näha esimest tüüpi ja teist tüüpi kootud kangast.


   

 

Olenevalt kasutusalale ja soovile peab siis nende kahe vahel valima. Enamasti on nii, et esimesel juhul kootud kangad on venivad ehk sobivad näiteks särkide, kleitide ja pükste tegemiseks ning teist tüüpi kootud kangad enamasti ei veni ja sobivad rohkem välisriiete valmistamiseks. Lihtsam on alustada õmblemist mitte venivate kangastega kuna need ei veni ega liigu ka õmblusmasina all paigast.

Lisaks sellele on kangastel  parempool ja pahempool. Parempool on see pool, mis on mõeldud väljapoole ehk näitamiseks. Sellel poolel on värvid erksamad ja üleüldse näeb välja siledam ja toredam. Tavaliselt on see ilmselge kumb pool on parempool ja kumb pahempool, kuigi mõnel juhul on mõlemad pooled suhteliselt identsed. 

 KANGA MATERJALID:

Kanga materjalid on kas:

-NATURAALSED - puuvill, linane, siid, villane, kašmiir, kanepi-tekstiil

-SÜNTEETILISED ehk täielikult keemiliselt tehtud - nailon, akrüül, polüester, spandex. (Neid on veelgi, kuid siin põhilised, mida kohtame)

-POOLSÜNTEETILISED - viskoos, lüotsell

Valik nende vahel oleneb suuresti iga inimese enda eelistustel; ka näiteks eetilistel eelistuste kuna naturaalsed materjalid on paremini biolagunevad kui mitte naturaalsed. Kõikidest kangastest muidugi siin täna juttu ei tee, kuid katame enam levinud.  Loo lihtsuse huvides jagasime ka need rühmadesse.

SOOJA ILMA KANGAD:

Puuvill - väga kerge ja hingav materjal. Õhemad kangad pehmemad, veidi paksemad on karedamad.

Viskoos - väga sile,kerge ja liikuv kangas. Palju kirevaid värve ja trükiseid, hingav. 

Chambray-  kergem, õhem ja hingav teksa moodi kangas.

Kudumid- venivad, lai valik nii naturaalseid kui ka sünteetilise variante, samuti lai valik õhemaid ja ka paksemaid kangaid. 

Siid- väga kerge ja õrn, väga hingav. Mugav keha vastus.

Linane- väga hingav, kuid kergesti kortsuv. Särgid, kleidid, püksid. 

KÜLMA ILMA KANGAD:

Denim ehk teksariie - no see vist on kõigile teada :) 

Flanell - kerge, kuid väga pehme ja soe. Hea mugavateks riieteks nagu ööriided. 

Fliis - peaaegu alati tehtud polüestrist. Samuti pehme ja soe, kuid paksem kui flanell. 

Villane- lai valik õhemaid ja paksemaid kangaid. Hoiab hästi sooja. 

Nahk (kunst ja päris) - paksem, raske õmmelda. 

 

AMETLIKE JA PIDULIKE RIIETE KANGAD:

Tüll ja krinoliin -  tüll - pehmem ja tihedalt kootud, krinoliin - jäigem. Tülli kasutatakse rohkem dekoratiivselt ja aktsendi lisamiseks. Krinoliini - struktuuri andmiseks.

Šifoon - Väga kerge ja õhuke kangas, langeb hästi kergelt. Siid šifoon on väga kallis, polüester šifoon odavam.

Satiin - läikiv materjal, mida sageli näeb pulmakleitides ja lõpukleitides.

Pits - tüüpiliselt siidi- või puuvillaniitidest  tehtud kangas, mil on erinevad mustrid ja kujundid

Velvet - paksemat tüüpi sädelev kangas, soe. 

 Kõik kangad muidugi võivad ka olenevalt ideest liikuda ka erinevate gruppide alla kui nad praegu meie idee järgi on.

HOOLDUS:

Kiirelt levinumate kangaste hooldusest. 

PUUVILL - talub hästi pesemist nii käsitsi kui pesumasinas, kuid tuleks peale pesu kohe kuivama panna, et vältida kortsumist.
Linane - enamik linaseid riideid tuleks pesta käsitsi või viia keemilisse puhastusse.

VILLANE KANGAS - tuleks pesta käsitsi spetsiaalse õrna pesuainega ja võrdlemisi jahedas vees. Pärast pesu õrnalt üleliigne vesi välja pigistada, vormida ja siis siledale pinnale õhu kätte kuivama jätta. Näiteks asetada see lauale saunarätiku peale. Niiviisi ei veni see välja. 

SIID - Tavaliselt nõuab keemilist puhastust. Mõned siidid on masin- või käsipestavad. Ei tohi kuivatada kuivatis. 

KAŠMIIR - vajab õrna käsipesu, soovitatav pesta šampooniga. Mingil juhul ei tohi kašmiiri kuivaks väänata, vaid õrnalt pigistada välja üleliigne vesi. Kuivatamiseks aseta siledale pinnale ja eemale päikesevalgusest ning kuumadestt kehadest. 

SPANDEX - Võib pesta nii pesumasinas kui käsitsi. Jätta lihtsalt õhu kätte kuivama või äärmisel juhul kuivatada väga madalal temperatuuril masinas, et mitte rikkuda materjali venivust.

AKRÜÜLKUDUM - Enamik akrüülkangaid võib pesta pesumasinas. Taaskord võiks kuivatada siledal pinnal. 

NAILON - pese nailonit pesumasinas sooja veega ning trummelkuivatedes kasuta madalat kuumust. Soovitav lisada pesumasinasse enne kuivatust kuivatusleht, et vältida staatilist elektrit. Pärast pesemist ja kuivatust võib vajadusel sooja triikrauaga õrnalt materjali üle pressida.

POLÜESTER - Tavaliselt võib polüestrit masinpesta jaheda veega ja kuivatada madalal temperatuuril. 

Viskoos - Pese jahedas vees käsitsi. Masinpesu korral vali lühike ja õrn pesutsükkel. Eemalda viskoosist riie masinast kohe pärast pesemist. Kuivatamiseks rulli riie rätikusse ja pigista vesi välja. Aseta siledale pinnale kuivama. Triigi kui riie on veel niiske ja keera kindlasti riie pahupidi triikimise ajaks. Triikimine võib muuta riide läikivaks. Kui on soovi parempidiselt triikida, siis aseta viskoosriide ja triikraua vahele puuvillane rätik. 

LISAKS:

Kangast ostes tasub mõelda läbi palju sul seda vaja läheb. Enamasti müüakse kangast meetri kaupa. Hea mõte oleks välja selgitada, et mis on müüdava kanga laius. Seda selleks, et arvutada mitu meetrit kangast sul vaja läheb. 

Peale selle tuleb silmas pidada, et mõned kangad tõmbavad kokku pesus, eriti naturaalsete fiibritega kangad. Sellega tuleb arvestada ja vajadusel võtta kangast varuga ning eelnevalt materjal läbi pesta. Flanell võib näiteks pesu käigus kokku tõmmata 10-20%.

Kui kangas on mustriline ning soov on, et muster istuks igal riideosal omavahel kokku, ka sel juhul tuleb arvestada suurema kangakuluga, et muster omavahel klappima saada. Ja muidugi tuleb ka mõelda olenevalt kanga kasutuseesmärgist ka selle vastupidavusele ja biolagunevusele. Kiirmood kasutab tavaliselt sünteetilise odavaid ning kehvema kvaliteediga materjale, mis ei pea kaua vastu ning sestap kutsutaksegi seda kiirmoeks. Kehvema kvaliteediga kangad vananevad ja kaotavad oma vormi ning värvi kiiremini.

Kui sul on mingi kindel riietusese mõttes, siis hea mõte on googeldada (nagu meie Tädi Porgandiga praegu) ning leida internetist pilte, mis vastavad su ettekujutusele. Seda on hea omakorda kangapoes näidata ning küsida, mis materjali sul vaja läheb sellise asja õmblemiseks. Saigi kõik!

Teie Elis ja Tädi Porgandi.